SPRÁVNE ZAVESENIE OBRAZU

Zavesiť obraz tak, aby plnil svoj účel a bol príjemným detailom v interiéri, nie je jednoduchou záležitosťou .Skôr ako sa teda pustíte do pribíjania klinca na stenu, mali by ste o vešaní obrazov niečo vedieť. Pripravili sme pre Vás zopár rád ako na to ak chcete, aby naše sklenené obrazy boli skutočnou ozdobou Vášho interiéru a stali sa pýchou celej domácnosti.

Kam obraz umiestniť?
Je vhodné, ak z obrazu urobíte dominantu steny a neskryjete ho niekam, kde vám jednoducho „zvýšilo miesto“. Uvedomte si, že obraz už dnes nemusí nevyhnutne visieť v obývačke či nad manželskou posteľou v spálni. Pokojne si ním ozdobte pracovný kútik, chodbu, ozvláštnite priestor nad odkladacím stolíkom v kuchyni alebo veľmi zaujímavo a luxusne obrazy vyzerajú v kúpeľni alebo na toalete.
S opatrnosťou pristupujte k výberu farieb Vášho obrazu. Bežné obrazy plné sýtych odtieňov vyniknú na bielej alebo svetlo tónovanej stene. Vyhýbať sa však nemusíte ani výrazným a tmavým farbám, v tom prípade však uprednostnite kontrast medzi stenou a obrazom. Aj na sýtofialovej stene totiž môžu svetlé ľalie vyčarovať výnimočný dojem.
Pri nerovnej podlahe, strope a šikmo osadených zárubniach, čo v bytovkách a panelákoch nie je práve rarita, sa ľahko môže stať, že zavesený obraz bude vždy pôsobiť krivo. Aj na toto pri výbere vhodného miesta teda dbajte. Ak o nejakom takomto mieste u seba doma viete, obraz od neho umiestnite čo možno najďalej.

Ako obraz nainštalovať?
Vo všeobecnosti sa obrazy vešajú tak, aby sa ich stred nachádzal na úrovni očí. V obývačke môžu visieť dokonca ešte nižšie, aby ste na ne mali dobrý výhľad aj posediačky. Ak sklenený obraz plánujete umiestniť nad komodu, dbajte na to, aby šírka obrazu nepresahovala šírku nábytku. Sklenené obrazy by sa nemali inštalovať oproti oknu – priamy dopad svetla hádže na sklo odlesky a dielo poriadne nevidieť.
Ak ste sa rozhodli pre viac obrazov na jednej stene, môžete si kúpiť špeciálnu šablónu, ktorá vám pomôže správne ich rozmiestniť alebo si pomocou farebnej lepiacej pásky naznačte, kde ktorý obraz príde. Ušetríte si tak kopec energie a nervov

Nezabudnite na vodováhu
Obraz nikdy nevešajte len tak od oka, ale snažte sa o maximálnu presnosť v rovine. Z tohto dôvodu je vhodné pri stredne veľkých a rozmernejších obrazoch použiť aspoň dva záchytné body. Bez vodováhy sa nezaobídete najmä v prípade, ak sa dielo skladá z dvoch a viac častí. Čím viac dielov máte, tým presnejšiu ruku potrebujete – v rámci výšky, v akej je umelecký skvost umiestnený a tiež v rámci medzery medzi jednotlivými časťami. V každom prípade, aj pri vešaní platí staré zlaté pravidlo „Dvakrát meraj a raz vŕtaj“.